Това е Java аплет за симплекс-алгоритъм

Контроли на аплета

... Applet controls here... if you had Java.

Как работи аплетът

Аплетът отваря няколко прозореца за различните етапи на симплекс алгоритъма.

След като натиснете бутона New Problem, ще се появи прозорец, в който да въведете броя на ограниченията (constraints) и броя на променливите (variables) за вашата задача. И за двете можете да въведете стойности от 2 до 7.

Появява се прозорец, в който да въведете целевата функция и ограниченията. Трябва да въведете само ненулевите стойности! В този прозорец има три бутона.

След като натиснете бутона Preprocess, се появява друг прозорец с вашата подготвена за решаване линейна задача. В този прозорец има два бутона.


При една от стъпките на постъпковото изпълнение на алгоритъма вие ще имате възможност да изберете променливата, която да се въведе в базиса. Ако задачата още не е решена докрай, ще видите съобщението

"Test for Optimality: Not Optimal! Pick entering Variable."

В този момент радио бутоните под променливине са активирани за тези променливи, които могат да бъдат въведени в базиса. Ако не изберете променлива, а натиснете бутона Next Operation, по подразбиране ще се избере променливата с максималния по абсолютна стойност отрицателен коефициент в израза за целевата функция.


Забележка:
Когато изчисленията се изпълняват по една итерация наведнаж (натиснат е бутон Do a Full Iterate), информацията, която виждате, е използваната от предишната операция. Коефициентите пред управляемите променливи в израза за целевата функция (наречени тук reduced costs) отговарят на последната итерация. Поради това една от базисните променливи има коефициент, различен от нула - той е от предишната итерация.


Цветови кодове в прозорците на аплета

 

 

Базисни променливи

 

Допълнителни променливи

 

Изкуствени променливи

 

Променлива, напускаща базиса

 

Променлива, влизаща в базиса

 

Текущи стойности на базисните променливи

 

Свободни променливи